تیر و کمان ورزشی

تیر و کمان ورزشی از لوازم لازم برای یکی از قدیمی ترین ورزش های جهان است. انسان های اولیه از سال های نخست آموختند برای گذران زندگی باید به شکار بپردازند و یکی از راه هایی که برای شکار یافتند استفاده از تیر و کمان بود. تیر و کمان قدمتی تاریخی دارد و کم کم از یک راه برای سیر کردن شکم به یک ورزش مفرح و جذاب تبدیل شد. در حال حاضر نیز تیر و کمان ورزشی دارای مدل های مختلفی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.


تیر و کمان ورزشی

تیر و کمان ورزشی از ملزومات انجام ورزش تیر و کمان هستند. تیر و کمان ورزشی قدیمی و جذاب است که در سبک های مختلفی انجام می شود و برای هر کدام از آن ها به کمان و تیر های مخصوص نیاز است. در کشور ما هنوز تکنولوژی تولید تیر و کمان ورزشی وجود ندارد و بالاجبار باید تمامی وسایل مورد نیاز این ورزش از خارج از کشور وارد شود. تیر و کمان ورزشی انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی و توضیح هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت. در ابتدا نیز به شکل گذرا تاریخچه این ورزش باستانی را مرور خواهیم کرد.

تاریخچه ورزش تیر و کمان

تیر و کمان یکی از قدیمی‏ترین هنر هایی است که هنوز تمرین می‏ شود . اگرچه احتمال می رود تاریخچه تیراندازی به دوران سنگی (در حدود 000/20 سال قبل از میلاد ) برسد، اما مردمان باستان در مصر نحوه استفاده از تیر و کمان را برای شکار و جنگ دست کم از 5000 سال پیش می‏ دانستند. در 1200 سال قبل از میلاد شکارچیان عهد باستان از اقلیت های آسیایی و سوری با استفاده از این کمان های سبک بر روی درشکه های دو اسبه جنگی به رقیبانی سرسخت در جنگ های خاورمیانه‏ تبدیل شده بودند.

نخستين باشگاه تير اندازي در قرن سيزدهم و چهاردهم ميلادي توسط آلماني ها راه اندازي شد که عضويت در آن فقط به مردان محدود مي شد. اولين مسابقات تيراندازی قهرماني جهان در سال 1897 ميلادي توسط باشگاه تیراندازی ليون فرانسه به مناسبت جشن بيست و پنجمين سال تاسيس باشگاه در مسافت 300 متر برگزار گرديد. مسابقات قهرماني زنان در رشته تیراندازی نيز در سال 1958 ميلادي برگزار شد. پس از آن ورزش تیر اندازی با کمان به یک ورزش پرطرفدار و المپیکی تبدیل شد و تیر و کمان ورزشی نیز به یکی از ملزومات اصلی این ورزش تبدیل شد.

انواع تیر و کمان ورزشی

برای توضیح در خصوص تیر و کمان ورزشی باید آن ها را به دو دسته کمان و تیر تقسیم کنیم زیرا هر کدام از آن ها دارای مدل های مختلفی هستند. در ادامه در خصوص هر کدام از آنها به تفکیک توضیح خواهیم داد تا به مجموع انواع تیروکمان ورزشی برسیم.

انواع کمان ورزشی

کمان ریکرو (چهار خم). کمان ریکرو شباهت بسیاری به کمان های سنتی دارد که با کمی تغییر قدرت و دقت آن ارتقا یافته است. این کمان امروزه از کربن و یا فایبر گلاس ساخته می شود و شامل اجزایی چون بازو، قبضه، سایت، زه، پیپ سایت و استاپ لایزر است. در قسمت دو انتهای کمان به شکلی منحنی است که به سمت پشت کمان انحنا دارد. کمان ریکرو بسیار مناسب برای افراد تازه کار بوده و مخصوص رقابت های المپیک است که مسابقات آن در المپیک در مسافت های 70، 30، و 18 متر در بین آقایان و بانوان انجام می شود. کمان ریکرو یکی از پرکاربردترین مدل های تیر و کمان ورزشی در جهان است.

کمان کامپوند (کمان ترکیبی). کمان کامپوند شباهت های زیادی به کمان ریکرو دارد و از این کمان کوتاه تر بوده ولی از نظر تکنولوژی پیشرفته تر است. کمان کامپوند در مقایسه با کمان ریکرو از دقت و قدرت بالاتری برخوردار است. در بدو ساخت این مدل تیر و کمان ورزشی، از آن برای شکار انواع حیوانات استفاده می شد. کمان کامپوند از بخش هایی همچون قبضه قرقره، بازو، سایت، استاپ لایزر، پیپ سایت و شوکر تشکیل شده است و رقابت های آن در المپیک برگزار نمی شود. مسابقات رشته تیراندازی با کمان کامپوند در مسافت های 50، 30، و 18 متر در بسیاری از کشورها انجام می شود و رقابت های جهانی نیز برای آن وجود دارد.

تیر و کمان ورزشی

انواع تیر های ورزشی

تیر های چوبی. تیر های چوبی از چوب های طبیعی در دو نوع سبک و چوب فشرده شده تهیه می شوند و به راحتی قابل شکستن نیستند. تیر هایی که از چوب فشرده شده طبیعی ساخته می شوند دارای مقاومت و سنگینی بیشتری هستند و از قابلیت نفوذ پذیری بالاتری نیز برخوردارند. معمولا برای افراد تازه کار استفاده از تیر های چوبی سبک پیشنهاد می شود زیرا برای کسب تجربه و مهارت در تیراندازی در ابتدا نیازی به استفاده از تیر های سنگین و پرتای های کاملا حرفه ای وجود ندارد. تیر های چوبی نیز از پر کاربرد ترین مدل های تیر و کمان ورزشی هستند.

تیر های آلومینیومی. این نوع تیر ها از مقاومت و دوام بالایی برخوردارند و در اشکال و اندازه های متفاوتی تولید می شوند. مزیت تیر های آلومینیومی نسبت به سایر تیر ها این است که نوک آنها قابل تعویض بوده و در صورت خمیدگی و انحنا پس از تیراندازی، قابل صاف شدن هستند. می توان این نوع تیر ها را برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار داد و نیاز به مراجعه به فروشگاه تیر و کمان ورزشی برای تهیه دوباره آن ها وجود ندارد.

تیر های فایبرگلاس. شاید بتوان تنها عیب تیر های فایبرگلاس را شکسته شدن راحت آنها دانست. تیر های فایبرگلاس نسبت به تیر های چوبی از مقاومت بالاتری برخوردارند و مناسب برای تیر انداختن با هر نوع کمانی هستند و در هنگام پرتاب انسجام خوبی نیز دارند.

تیر های آلومینیوم کربن. این نوع تیر ها معمولا در مسابقات توسط قهرمانان و کمانداران حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. تیرهای آلومینیوم کربن از ترکیب روکشی از کربن بر روی لول های باریکی از جنس آلومینیوم با ظرافت و طراحی بسیار دقیقی ساخته می شوند و معمولا در مسابقات المپیک به جهت دقت بالای آن توسط کمانداران مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع

مقالات مرتبط

<h2>تفنگ بادی گامو </h2>

تفنگ بادی گامو

تفنگ بادی گامو یکی از نام‌های آشنای دنیای سلاح‌های ساچمه‌زنی است که با تولید انواع تفنگ‌های با کیفیت بالا برای انواع کاربری‌ها و پاسخگوی نیازهای همه خریداران است. تفنگ بادی گامو شاید زیبایی تفنگ‌های بادی گران‌قیمت‌تر را نداشته باشد ولی عملکرد این تفنگ از حیث دقت یا قدرت چیزی کمتر از آنها ندارد. همان طور که گفتیم تفنگ بادی گامو در انواع مختلفی ارائه می‌شود که می‌توانید مطابق نیازتان یکی را انتخاب کنید. در مطلب پیش رو چند قبضه تفنگ‌ بادی گامو را بررسی خواهیم کرد که از نظر عملکرد در بین بهترین تفنگ‌های این رده هستند.

ادامه مطلب
<h2>تفنگ بادی هاتسان</h2>

تفنگ بادی هاتسان

تفنگ بادی هاتسان یکی از مدل های پرطرفدار تفنگ بادی در ایران است. این تفنگ که در ترکیه طراحی و تولید می شود از تفنگ های سبک و قابل استفاده برای شکار است. تفنگ بادی هاتسان در مدل های مختلفی در بازار ایران وجود دارد که هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاص خود هستند. در ادامه متن به بررسی تاریخچه تفنگ و تفنگ بادی در ایران خواهیم پرداخت و سپس در خصوص ویژگی های تفنگ بادی هاتسان توضیحات لازم را ارائه خواهیم کرد.

ادامه مطلب

محصولات مرتبط

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

شما هم میتوانید درمورد این کالا نظر بدهید

برای ثبت نظرات ، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

نظرات کاربران (0)

قبلی
بعدی