لوازم ماهیگیری

لوازم ماهیگیری در انواع و اقسام مختلف و با کاربری‌های متفاوت وجود دارند. یکی از زیبایی‌های ماهیگیری آن است که تقریباً همه قادر به انجام آن هستند. لازم نیست همه زندگی‌تان را وقف ماهیگیری کنید؛ تنها باید لوازم ماهیگیری مورد نیاز را تهیه کنید و به آب بزنید.

اما متأسفانه بسیاری از ماهیگیران آماتور زمانی که متوجه می‌شوند لوازم ماهیگیری از جمله چوب‌ها، ابزار و طعمه‌ها چقدر فراوان و متنوع‌اند پا پس می‌کشند. برای شروع ماهیگری لازم نیست تمامی ابزارآلات، چوب‌ها و طعمه‌ها را بشناسید و تنها کافی است با لوازم ماهیگیری ابتدایی برای یک صید ساده و وسایلی برای گرفتن ماهی‌های بخصوص آشنا شوید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.


لوازم ماهیگیری

پیش از شروع ماهیگیری باید بدانید که همیشه لازم نیست گرانترین لوازم ماهیگیری را تهیه کنید. اگرچه کیفیت لوازم ماهیگیری هم حائز اهمیت است. پیش از شروع باید بر اساس نوع ماهی صید و مکان ماهیگیری تصمیم بگیرید. بهتر است به سؤالاتی مانند این‌ها پاسخ دهید. مکان ماهیگیری کجاست؟ چه نوع ماهی می‌خواهید صید کنید؟ به کدام لوازم ماهیگیری نیاز دارید؟

@title

چوب ماهیگیری

چوب از لوازم ماهیگیری است که باید حتماً با توجه به نیاز و نوع ماهی مد نظر آن را انتخاب کنید. یک چوب ماهیگیری ۶ یا ۷ فوتی با قدرت متوسط و کارایی سریع برای بسیاری از ماهیگیری‌ها در آب شیرین کافی است. ماهیگیران آب شور معمولاً چوب‌های بلندتر و قوی‌تر ۹ فوتی را ترجیح می‌دهند. بهتر است پیش از انتخاب لوازم ماهیگیری ابتدا در مورد نوع چوب مد نظر تصمیم نهایی را بگیرید.

از خریدن چوب های خیلی کوتاه به جز در موارد خاص، بسته به شرایط منطقه یا مکان صید خودداری کنید. پرتاب طعمه در بسیاری از شرایط به خصوص با چوب‌های خیلی کوتاه کاری بسیار دشوار است. چوب ماهیگیری باید حتی‌الامکان سبک و محکم باشد و در دست جاگیری مناسبی داشته باشد. در برخی موارد ماهیگیری با چوب‌های سنگین بعد از مدتی باعث خستگی ماهیگیر می‌شود؛ پس به طور کلی همیشه باید به دنبال تهیه لوازم ماهیگیری سبک باشید. برخی چوب‌های ماهیگیری نیز با توجه به جنس، عمری بیشتر از دیگر چوب‌ها دارند؛ پس هنگام خرید چوب باید با توجه به نیازهای کوتاه یا بلندمدت دست به انتخاب بزنید. چوب‌های ماهیگیری چند‌تکه نسبت به چوب‌های تسکوپی عمر و کیفیت بیشتری دارند. هر چند حمل چوب‌های چند تکه به علت طول بیشتر آنها کمی دشوارتر است.

در هنگام خرید لوازم ماهیگیری و چوب ماهیگیری باید به این نکته هم توجه کنید که محل ماهیگیری و نوع ماهی صیدی مد نظرتان چیست؛ ماهی‌های مختلف، اندازه‌های متفاوتی دارند و رفتار تغذیه‌ای و خوراک آنها نیز متفاوت است.

قرقره یا چرخ

قرقره از لوازم ماهیگیری است که از اهمیت بالایی برخوردار است. باید توجه داشته باشید که قرقره را همیشه با توجه به نوع چوب انتخاب کنید. پیشنهاد می‌شود که ماهیگیرهای مبتدی حتماً از قرقره‌های اسپینینگ یا چرخشی استفاده کنید چرا که قرقره‌های بایت کاستینگ برای استفاده‌ حرفه‌ای‌تر بوده و به میزانی از مهارت احتیاج دارند.

قرقره بایت کاستینگ یکی از لوازم ماهیگیری است که بیشتر برای ماهیگیری در دریا و صید ماهی‌های بزرگ ساخته شده است. این قرقره پایه‌هایی کوتاه دارد و روی چوب های سنگین دریایی قابل نصب است. در این نوع قرقره، نخ مستقیما روی چرخ جمع می‌شود. این چرخ در نوع خود منحصر به فرد است و بیشتر برای ماهی‌های رودخانه‌ای بزرگ و صید دریایی مناسب بوده و به همین دلیل از قدرت بالایی برخوردار است. در مدل های جدید این چرخ ماهیگیری از یک کنترل‌کننده پرتاب برای سهولت در پرتاب و جلوگیری از پیچ خوردن نخ استفاده شده ولی در هر صورت برای پرتاب موفق و کامل باید در استفاده از این نوع چرخ‌ها مهارت بالایی داشته باشید.

لازم نیست در مورد اندازه لوازم ماهیگیری یا دیگر قابلیت‌های اضافه و نه چندان مهم نگران باشید. اگر می‌خواهید یکی دو ساعت به ماهیگیری بپردازید فقط باید روی قرقره مناسب و اندازه ماهی مد نظرتان تمرکز کنید.

برخی از ماهیگیران نیز به انواع اسپین کاست علاقه دارند که از لوازم ماهیگیری است که هم برای مبتدی‌ها و هم حرفه‌ای‌ها کاربرد دارد. استفاده از چرخ و قرقره اسپین کاست بسیار آسان بوده و به همین دلیل بهترین انتخاب برای آماتورهاست. از این قرقره می‌توان برای صید ماهی‌های کوچک استفاده کرد ولی وزن آن برای صیدهای بزرگ‌تر کمی سبک است. همان‌طور که گفته شد این نوع چرخ از لوازم ماهیگیری است که بیشتر در بین مبتدی‌ها طرفدار دارد ولی طی سال‌ها حرفه‌ای‌های ماهیگیری نیز به این نتیجه رسیدند که با وجود محدودیت این قرقره در صید ماهی‌های سریع و بزرگ هنوز هم می‌توان از آنها در پاره‌ای از مواقع استفاده کرد.

نخ ماهیگیری

نخ‌ها نیز از آن جمله لوازم ماهیگیری هستند که در انواع و اقسام مختلف یافت می‌شوند. ولی برای ماهیگیری تفننی یک روزه شاید نخ‌های ماهیگیری نایلونی مونوفیلامنت بهترین گزینه باشد که اقتصادی‌ترین انتخاب نیز هست. بهتر است از نخ ماهیگیری استفاده کنید که تحمل وزن هشت برابر صید مورد نظرتان را دارد. برای مثال اگر می‌خواهید ماهی‌های رودخانه‌ای با وزن ۲۰۰ گرم صید کنید بهتر است از نخی استفاده کنید که توانایی تحمل وزن ۲ کیلوگرم وزن را داشته باشد.

طعمه

شاید استفاده از طعمه‌های مصنوعی برای ماهیگیرهای مبتدی‌ راحت‌تر از طعمه زنده باشد ولی طعمه‌های زنده معمولاً ماهی‌های بیشتری را جذب می‌کنند. در واقعیت اما بهتر است آمادگی صید ماهی با هر دو نوع طعمه را داشته باشید.

لوازم ماهیگیری ساده

ماهیگیرهای حرفه‌ای معمولاً از تمامی امکانات در دسترس‌ برای ساختن لوازم ماهیگیری استفاده می‌کنند ولی مبتدی‌ها بهتر است پیش از شروع کار چند وسیله ساده را آماده کنند. برای مثال بهتر است همیشه یک سیم‌چین یا قیچی به همراه داشته باشید؛ مخصوصاً سیم‌چینی که به صورت خاص برای این کار طراحی شده است. همراه داشتن یک جعبه طعمه نیز از الزامات است. این جعبه به شما کمک می‌کند تا اغلب وسایل را یک‌جا بگذارید و از دست و پاگیر شدن آنها جلوگیری کنید.

در نهایت لوازم ماهیگیری متفرقه دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند به شما در داشتن یک تجربه ماهیگیری خوب کمک کنند، ولی همراه داشتن آنها الزامی نیست. برای مثال تجهیزات سونار یا صوتی ماهی‌یاب که در صورت داشتن قایق زیر آن نصب می‌شوند. ولی استفاده از چنین تجهیزات برای ماهیگیرهای مبتدی کمی دشوار است پس بهتر است در صورت امکان تنها از وسایل ذکر شده در بالا استفاده کنید.

منبع

مقالات مرتبط

لوازم کمپینگ

لوازم کمپینگ

لوازم کمپینگ از وسایل ضروری در هنگام سفر های به طبیعت است. در سفر به طبیعت شما نمی توانید راحتی و آرامش خانه را با خود به همراه ببرید، البته لزومی هم ندارد و طبیعت آرامش از نوعی دیگر را برای شما فراهم می کند. در این سفر فقط لازم است لوازمی برای رفع نیاز های اولیه خود را به همراه داشته باشید. لوازم کمپینگ برای مکان های مختلف می توانند متفاوت باشند ولی برخی از لوازم باید به شکل دائمی در تمامی سفر های کمپی شما به همراهتان باشند تا بتوانند نیاز های اولیه شما را تامین کنند. در صورتی که بتوانید نیاز های اولیه خود را تامین کنید، به راحتی می توانید از طبیعت و زیبایی های آن لذت ببرید. در ادامه به معرفی لوازم کمپینگ که بیشترین نیاز به آن ها را دارید، خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب

محصولات مرتبط

در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

شما هم میتوانید درمورد این کالا نظر بدهید

برای ثبت نظرات ، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

نظرات کاربران (0)

قبلی
بعدی